Diktátor


Adresa Sokolovská 1, Praha 8
Původ USA
Žánr Komedie
Délka 83 min
Režie Larry Charles
Odkazy ČSFD, IMDB
Premiéra 2012
Hodnocení 70 %

Hrají: Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley, Anna Faris, Megan Fox, B. J. Novak, …

Jmenuje se Aladdin a od smrti Kim Čong Ila je považován za posledního mohykána mezi diktátory. Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky jménem Wadiya, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií. Takového borce by chtěl mít za svého prezidenta každý. Dominuje ve všech oblastech lidské činnosti, a přesto je schopen večer po vladaření najít čas a energii na porci kvalitního sexu s libovolnou hollywoodskou herečkou, která je ochotná do jeho subsaharského ráje zavítat. Hvězda Transformers Megan Fox by mohla vyprávět.

Ke svému lidu se chová jako milující otec, jenž ví, že je škoda každé rány, která padne vedle. I proto tak rád vynáší rozsudky smrti, většinou ve formě setnutí mečem. Tradice se musí dodržovat, i když se právě snažíte vyvinout vlastní jadernou bombu. Na světě jsou ale i země, které nebezpečí demokracie neodolaly, a jejich představitelé se rozhodli pozvat Aladdina do budovy OSN, aby mu vážně promluvili do stylu vládnutí. Aladdin, který se nikoho a ničeho nebojí, se k výzvě postaví čelem a vyrazí do Ameriky. Pro jistotu v doprovodu svého hlavního poradce (Ben Kingsley) a dvojníka, jenž je mu k nerozeznání podobný, až na tu mozkovou kapacitu (pasáček koz ji mít extra velkou nepotřebuje).

Až ve stínu Sochy svobody Aladdin na vlastní kůži pozná, jak zhoubné zřízení ta „slavná“ vláda lidu může být. Než se se rozkouká, skončí vinou spiklenců polonahý a hlavně k nepoznání oholený na ulici, odkud může jen zoufale zírat, jak jeho imbecilní záskok zničí během okamžiku všechno, co vybudoval on, jeho táta, táta jeho táty a všichni předešlí tátové. Průvodce „džunglí“ normálního světa najde shodou náhod v člověku, od kterého by si jinak udržoval co největší distanc. V ženě (Anna Faris)! Mezi její další zásadní vady patří to, že je ortodoxní feministkou s chlupatým podpaždím, levicovou aktivistkou, vegetariánkou a nesnáší diktátory všeho druhu. Přesto se Aladdin s její pomocí pokusí pro svou zemi diktaturu a tyranii zachránit.

Trailer

Diktátor  Trailer  Diktátor - Trailer 1:39 27 ×

Recenze

Jedni jeho provokatérství vynášejí do nebes, druzí ho považují za vaudevillového maňáska, který neumí upoutat pozornost jinak než humorem čtvrté cenové skupiny, nezřídka zacházejícím daleko za hranice vkusu. Každý dle vlastní nátury. Plus zásluhou Martina Scorseseho také víme, jak zodpovědným umí být hlídačem pařížských vlakových nádraží. Každopádně ať v dobrém nebo ve zlém, vstoupilo jméno svébytného a neoddiskutovatelně originálního komika, mystifikátora a britské neřízené střely Sachy Barona Cohena do všeobecného povědomí. Celá recenze na stránkách kulturissimo.cz.

© 2016 GoOut s.r.o.