Merta & Stivín - Spolu po 30-ti letech


Adresa: Národní 20, Praha 1

Setkání Vladimíra Merty a Jiřího Stivína není tak nelogické, jak by se mohlo někomu na první pohled zdát. Oba jsou mistři svých žánrů, jejichž hranice s nevšední oblibou překračují, rádi improvizují a hlavně se téměř čtyři desetiletí dobře znají. V 70. a 80. letech se několikrát setkali jak na koncertech v duu i s dalšími hosty (např. s Mirkou Křivánkovou, Janem Hrubým, Emilem Viklickým ad.), tak i ve studiu, kdy se Jiří Stivín podílel v roce 1976 na domácích nahrávkách Vladimíra Merty. Po dlouhých letech se sešli v několika písních až v roce 2011 na koncertě k Mertovým narozeninám a naposledy zatím na loňské oslavě 75. narozenin Václava Havla. Letošní mimořádný koncert byl vyvolán s cílem pokusit se navázat na dávný dialog a natočit písně pro live album do volné řady koncertních snímků Vladimíra Merty.

Vystupující umělci

Rozbalit

Vladimír Merta je nezaměnitelnou osobností českého folku. Kromě vlastní písničkářské tvorby se věnuje i zhudebňování poezie. Své písně Merta nepřikrašluje žádnými líbivými kudrlinkami. Hudba je syrová – jen hlas bez efektů a kytara, a texty si nepotrpí na žádné samoúčelné rozpustilé rýmování, svou podobou se blíží spíše poezii vážné, psané než poezii zpívané, jakou známe od jiných písničkářů. Merta natočil své první album v roce 1969 a od té doby je pro něj charakteristické zejména to, že si jde vždy nekompromisně svou vlastní cestou.

Vladimir Merta Vzdálené výstřely  0 5 6:34
Vladimír Merta Jako kdysi  0 5 5:15
Vladimír Merta Staré dopisy  0 5 6:01
Rozbalit

Jiří Stivín se zabývá interpretací předklasické hudby na zobcovou flétnu od roku 1975. Studoval nejdříve kameru na pražské FAMU, po absolutoriu se ale začal věnovat výhradně hudbě. Studoval na Royal Academy of Music v Londýně a skladbu na AMU v Praze. Hře na flétnu se učil u Milana Munclingera (Ars Rediviva) a Jiřího Válka (Česká filharmonie). Stivín interpretuje hudbu středověku, renesance i baroka. Nahrál většinu koncertů pro zobcovou flétnu (4 CD Vivaldi, Telemann). Ovládá všechny druhy příčných i zobcových fléten. Kromě hudby předklasické se intenzivně věnuje jazzu, skládání a improvizované…

Jiří Stivín Swinging Bach  0 5 10:08
Jiří Stivín  0 5 1:36
Jiří Stivín Nepůjdu domů  0 5 5:01

Akce na mapě

o I V m n

Doprava

Řekněte nám název zastávky nebo ulice odkud chcete vyrazit a my vám ukážeme nejlepší dopravní spojení.

© 2015 GoOut s.r.o.