František Kupka - Cesta k Amorfě


Adresa: Hradčanské náměstí 1, Praha 1
Štítky: Malba, Grafika
Web akce: www.ngprague.cz…

Výstava František Kupka. Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913 představuje specifickou a opravdu jedinečnou cestu Františka Kupky k nefigurativní malbě. Je založena prezentaci děl, která Kupka vystavoval na pařížských salonech do roku 1913 – ukazuje tedy díla, která Kupka sám považoval za hotová, definitivní a vystavitelná.

Skrze jednotlivé kapitoly výstavy tak sledujeme postupné řešení různých problémů a otázek, se kterými se autor vyrovnával, až po klíčový rok 1912, kdy na Podzimním salonu vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku – tento rok bývá také uváděn jako zrod abstraktního malířství.

Výstava se tedy zaměřuje na Kupku veřejného, prezentujícího se v pařížských salonech – umělce majícího svůj vlastni umělecký koncept a svoji strategii, které takto manifestoval a obhajoval. Těžiště výstavy spočívá v samotných dílech Františka Kupky, nicméně jako určitou analogii představujeme i dvě díla, která byla roku 1912 rovněž vystavena v sálu XI Podzimního salonu – Jean Metzinger, Tanečnice v kavárně, 1912; Albert Gleizes, Muž na balkoně, 1912.

Výstava je připravena jako připomínka sto let od otevření Podzimního salonu v roce 1912, pozoruhodné a pro dějiny světového výtvarného umění zásadní události, kterou zároveň v rozsáhlém odborném katalogu nově zhodnocuje.

Lektorské oddělení SMSU a SUDS připravuje celou řadu doprovodných programů, včetně interaktivního prostoru spojeného s vlastní výstavou a speciální edukativní publikace věnující se klíčovým otázkám spojených s dílem Františka Kupky, jako je barva, kosmologie, rytmus apod.

Výstavou bude otevřen Salmovský palác.

Vystavující umělci

Rozbalit

František Kupka (23. září 1871, Opočno – 24. června 1957, Puteaux, Francie) byl český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Jeho vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním (hudba, poezie). Převážnou část života žil ve Francii. František Kupka byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.

Dílo Františka Kupky se do své konečné podoby utvářelo od prvopočátečního popisného realismu přes…

Akce na mapě

o I V m n

Doprava

Řekněte nám název zastávky nebo ulice odkud chcete vyrazit a my vám ukážeme nejlepší dopravní spojení.

© 2015 GoOut s.r.o.